Izraeli gasztrotúránkat kedvencemmel, a padlizsánnal kezdem. Iszonyú mennyiséget termelnek és iszonyú mennyiséget fogyasztanak. Sokszor gondolkodtam azon, vajon hány ezer tonna padlizsánt kell megtermeli ahhoz, hogy ilyen mennyiség étel készüljön belóle.
Fogyasztják sósan, salátának, krémnek, főtt ételnek, sülve, édesen........kapható boltokban előre elkészítve, éttermekben, fogyasztják otthon elkészítve. Kapható piacon, üzletekben, házaknál, szomszédtól.
Itthon nagyjából csak a hagymás- majonézes- olajos verziót ismerem, azonban tátva maradt a szám, mikor megértettem, hogy Izraelben tobzódnak a sokféle módon elkészített padlizsánsalátákban, padlizsános ételekben.
Szeretem a lecsót. Sokat készítettem, készítek, ám amikor megismertem a shaksukát , azóta leginkább a lecsóféleségnek ezt a fajtáját készítem. / recept a receptes oldalon /
Először egy jeruzsálemi piacon ettem, forró vasserpenyőben szervírozva. Aztán kiderült, hogy a férjem barátja reggelire gyakran készíti és nem is akárhogyan! Ma már versenyzünk, kié sikerül jobban. Többnyire ő a verhetetlen. Van, hogy ütünk a tetejére tojást, van , hogy elhagyjuk. Van, hogy teszünk bele olívabogyót, van, hogy nem. Néha gomba is kerül bele, máskor egy kis cukkini. Variábilis recept! Az alapok mellé tetszőlegesen dobálható bele amit csak megkívánunk. Mondjuk hússal készült verziót még nem láttam. Biztos nincs is.
Nem telhet el izraeli utazás anélkül, hogy legalább egyszer ne ennék egy igazi , ottani shaksukát. Nagyon meglepő volt, de én is így csinálom: frissen készített izraeli salátával fogyasztják a legtöbben, s mellé az elmaradhatatlan pita.
Azért nekem van egy kis bajom ezzel a finomsággal: a színe ugye gyönyörű piros, a szaftja könnyen cseppen.....rendszerint a ruhámra. Mostmár tudom, hogy a nyakam köré kell egy partedli , ha shaksukára fűlik a fogam.
kitchenspoon
receptajánló