Nos, akkor most következzék a híres izraeli saláta receptje. Ezt a receptet Izraelben éjjel -nappal fogyasztják, mindenütt kapható, de a háztartásokban is majdnem napi szinten készítik és eszik szinte mindenhez, mint ahogy korábban is írtam, még a shakshukához is. Hogy miért pont izraeli saláta a neve, nem tudom, valójában a Közel Keleten eléggé elterjedt.
Alapvetően azonban grillen készített kebabhoz, shwarmához , más sültekhez adják, de valóban finom és laktató még magában is, esetleg kis pitával, humusszal.
Az alapanyagok roppant egyszerűek, és itthon is beszerezhetők, azonban ami feltétlenül kell hozzá, az a türelem. Az izraeliek meggyőződése szerint ez csak akkor finom, ha mütyürnyi darabkákra aprítják a hozzávalókat, és tényleg van ebben valami. E saláta nagymestere nálunk az izraeli férjem, aki sajátos elvek mentén és végtelen türelemmel készíti . Az elvek tehát a következők: a hozzávalókat nagyon apró, egyforma darabokra kell vágni ( 0,5-0,7 cm x 0,5-0,7 cm -es kockák - ahogy ők mondják: kubiot ) A felvágás sorrendje sem mindegy: előbb a keményebb hozzávalók, majd a legvégén a paradicsom. A salátakészítés időpontja is fontos: fogyasztás előtt közvetlenül, hogy tényleg nagyon - nagyon friss legyen. Szóval, a remekül megválasztott friss alapanyagokon kívül tényleg kell hozzá a remek időzítés és végtelen türelem.
És akkor nézzük, mi is kell hozzá:
színes paprikák - piros, zöld, sárga , 5-6 db
vöröshagyma - jó ropogós ,semmiképpen nem löttyedt, 2-3 db közepes méretű
uborka - roppanós, friss mérettől függően 2-5 db
paradicsom - kemény, jól vágható mérettől függően 3-5 db
A legyegyszerűbb úgy méretezni az adagokat, hogy minden hozzávalóból azonos mennyiség kerüljön a tálba a felkockázás után.
rengeteg petrezselyem zöld
finom szűz olívaolaj
citromlé- jó bőségesen
só, frissen őrölt bors
Azért itthon kissé nehezített a pálya , több okból is. Egyrészt nem tudom megértetni a férjemmel, hogy sajnos itthon nincs olyan ropanós , kis méretű uborka, mint Izraelben, vagy ha mégis néha találok,-aranyáron- hát igen sok utánajárást igényel. Szerintem azért megelégedhetünk az itthon is kapható, valamelyest mégis roppanós ubival is. A másik probléma a petrezselyem. A férjem először csak értetlenkedett, majd már nevetett, mikor meglátta, hogy itthon a petrezselymet csak pár szálanként árulják. Izraelben valóságos bukéták kaphatók, mindenütt, és fillérekért. Malomkeréknyi csokrokról van tehát szó. Megjegyzem, ugyanez a helyzet a korianderrel, ahogy kint mondják: kuszbara- val. Persze, ez a gond is áthidalható, jó sok csokor petrezselymet kell venni. Nem váltható ki szárítottal, senkinek eszébe ne jusson! És tényleg, nem kell spórolni vele! Aztán itt van az olívaolaj kérdése. Itthon is lehet már jó olívaolajat kapni, de egyik sem mérhető az Izraelben , háznál préselt friss szűzolajhoz. Na, az tényleg fejedelmi. Hazafelé be szoktunk tankolni belőle.
Amikor minden hozzávalót igen apróra felkockázott a férjem, beleteszi a rengeteg petrezselymet, megsózza- mi nem használunk túl sok sót- , alaposan megborsozza ,ráfacsarja a citromlét- szereti nagyon !- s jöhet a finom olaj. Ezzel sem spórol. És valójában ennyi is, kész az izraeli saláta. Nagyon szeretem a kebabbal, amit nyáron szoktam készíteni, mert grillezve az igazi, s mindig az eredeti kinti recept szerint készítem. Később megosztom ennek a receptjét is.
kitchenspoon
receptajánló